Melle Dotinga nieuwe Dichter des Waterlands

Twee jaar geleden, midden in coronatijd, werd Evert Smit de eerste Dichter des Waterlands. Dit initiatief van de gemeente Edam-Volendam in samenwerking met de openbare bibliotheek Waterland zorgde afgelopen vrijdag voor een opvolger. Melle Dotinga uit Monnickendam zal een jaar lang de poëzie in onze regio uitdragen.

Evert Smit overhandigde een stempel met kussen aan zijn opvolger. Voor de volgens wethouder Tuijp oer-Volendammer waren het onstuimige jaren. “Vooral in mijn hoofd terwijl het op straat vaak ontzettend stil was.” Hij bracht een mooie gedichtbundel uit en via zijn gedichten in de lokale media de poëzie dichter bij de mensen.

Het juryrapport was lovend over het ingezonden werkt van de 62-jarige Dotinga die jarenlang gewerkt heeft in de reclamewereld en tegenwoordig schrijfworkshops geeft aan jongeren met problemen.

Juryvoorzitter en voormalig Dichter des Vaderlands Tsead Bruinja verwoordde de keuze. “De ingezonden gedichten zijn in vogelvluchtperspectief geschreven. Dit is treffend gedaan. Voor de opdracht als Dichter des Waterlands zou de jury echter graag zien dat je wat vaker neerdaalt en de straat op gaat om zo in de onderwerpen te duiken.

Dat je dit kan is duidelijk te lezen in je gedicht “Waarom we soms bedroefd moeten zijn”. Daar zoek je de spanning op. Daar wordt ons als lezers voorgehouden dat we soms bedroefd moeten zijn, maar bijvoorbeeld niet: ‘Omdat de lamellen van de luxaflex steeds meer knikjes krijgen
niet omdat het afval scheiden je steeds weer aan je eigen scheiding doet denken.’

Als hoogtepunt werd zijn gedicht ‘Taal’’ aangehaald. Dat door de winnaar vervolgens werd voorgedragen.

Wat maakt de taal zo rijk?
Dat liefdes ermee worden uitgesproken
En ruzies ook en momenten van ultiem geluk
Schreeuw van verdriet, een klank van troost
Alleen woorden kunnen stiltes laten vallen
Taal laat onze harten horen

De overige genomineerden (Marlon Koek, Cor Wagenaar, Paul Bataille en Jack Deen) kregen eveneens een juryrapport. Zij zullen samen met andere geïnteresseerden en Melle Dotinga elke maand bij elkaar komen in de opgerichte dichtersgroep.