Met maar liefst 98 voorstellingen van ruim een uur neemt het Speeltheater Holland definitief afscheid. Precies tien jaar geleden sloten Saskia Janse en Onny Huisink de deuren van het theater aan het Edamse Damplein. Om op allerlei locaties in de wereld samen voorstellingen te maken. En om de poppen van ‘De Sterrenmakers’ uit 2000 bloot te stellen aan de elementen. Van de hitte van Nevada tot het vochtige en vervuilde klimaat van Londen. Nu zijn ze terug voor de laatste gang. Verweerd, vergaan met uitzicht op de Hollandse polders, in de achtertuin van de theaterkamers in Warder.
‘De Laatste Scene’ is een theatrale expositie in de tuin en de schuren langs de IJsselmeerdijk 26. Je ziet filmfragmenten van de onttakeling, zoals in de bomen van Anneke Hilhorst (weduwe Ed van der Elsken) en Han Hoogland waar twee poppen door de seizoenen heen volledig onttakeld eindigden op de grond.
Andere poppen belandden in de tuin van een Amerikaanse acteur/schrijver in Seattle. Ook hier zie je de poppen langzaam uiteenvallen en verweren.
De kleine tour brengt je langs diverse plekken in en rond de tuin in Warder. Het hele proces is gedocumenteerd, zowel in boekvorm als op film.
Ontroerend is het plekje in de mooie tuin waar de dappere moeder uit ‘De Sterrenmakers’ is ‘begraven’. De Edamse actrice Betty Schuurman heeft een scene uit de oude voorstelling ingesproken, afgewisseld met prachtige Italiaanse muziek.
Onny en Saskia vertellen onderwijl over hun werk en de schoonheid van verval, niet alleen als ode aan hun werk maar als een kwetsbare blik op het leven.
Na een uur nemen de bezoekers plaats op een bankje onder de veranda. Klarinettist Michel Marang speelt hier, rond een van de opgebaarde poppen, een weemoedig stuk uit ‘het einde der tijden’, geïnspireerd door de geluiden van de natuur.
Waarna de stilte invalt en je alleen het ruisen van de wind hoort en het galopperen van een paard. In de verte grazen koeien. De kippen op het erf zoeken onverstoorbaar naar voedsel. De bezoeker verlaat met een melancholisch gemoed de laatste rustplaats. Speeltheater Holland is niet meer.
Kaarten en informatie via: karavaan.nl De voorstellingen lopen nog tot en met 26 juni.