Fotograaf C. Barton van Flymen kreeg in 1970 van het Parool voor het eerst de opdracht om als sportfotograaf naar een Ajax-wedstrijd te gaan. Die opdracht was een schot in de roos, hij heeft er plezier in en met zijn verrassende invalshoeken onderscheidt hij zich al snel van de rest. “In de jaren ‘70 had je als fotograaf veel meer vrijheid dan tegenwoordig, ik stond overal en koos de plekken waar de andere fotografen niet stonden.” Na een overstap naar de Volkskrant krijgen ook de sportbladen hem in de gaten, zijn foto’s vallen op en Barton wordt een veel gevraagd sportfotograaf. 25 april komt er in samenwerking met de familie Cruijff een bijzonder fotoboek uit.
Johan Cruijff staat ook veelvuldig op de foto’s van Barton. “Vanzelfsprekend, want hij was nou eenmaal vaak aan de bal.” Toch was het pas tijdens een reclame opdracht dat Cruijff Barton in de gaten kreeg. “Ik kreeg het verzoek om naar voetbalstadion De Meer te komen, voor een geheime fotoshoot van het Spaanse spijkerbroekmerk Lois. Dat lag gevoelig want Cruijff voetbalde toen nog bij Ajax, dus alles moest geheim blijven.”
“Ik zei tegen Cruijff: ‘Hoi, wat gaan we doen?’ en heb binnen 20 minuten de reclamefoto’s gemaakt en nooit iemand er over verteld. Ik denk dat hij mijn aanpak waardeerde, we hadden vanaf dat moment een vertrouwensband. Bij een spontane ontmoeting later dat jaar in Barcelona mocht ik mee naar zijn appartement.” Het was het begin van een band tussen de fotograaf en de voetballer, zonder veel woorden, maar wel op basis van vertrouwen. Hun paden zouden zich nog regelmatig kruisen.
Indrukwekkend
In 30 jaar tijd heeft Barton een indrukwekkende verzameling met Cruijff foto’s bij elkaar geschoten. Michel Veerman, schrijver en groot Cruijff-fan, was hier zo van onder de indruk dat hij met het idee kwam om daar een boek van te maken. Dankzij zijn inspanningen is het binnenkort zover. Het dubbel-boek ‘Cruijff 75’ komt op 25 april uit, de dag dat Johan Cruijff 75 jaar zou zijn geworden. Eén boek met alleen foto’s van Barton van Flymen en een tweede boek waar naast de foto’s van Barton, ook foto’s van ander fotografen in staan. Er is ook een luxe-editie in een cassette verkrijgbaar met een gesigneerde foto naar keuze.